29 Ağustos 2017 Salı

Game of Thrones 7. Sezon 7. Bölüm


kısa inceleme
baştan sonra güzel bir bölüm oldu diyebilirim. cersei'nin ölüye attığı bakış, düştüğü dehşet efsaneydi, beni benden aldı. ittifak yapmayacağı çok belliydi. o kadın öyle kurnaz ki ordusunu asla kuzeye göndermez. gerçi euron greyjoy'un ben gidiyorum deyişini yedim. o benim için sürpriz oldu. kadın her şeyi planlamış. ama benim hâlâ anlayamadım jaime'yi nasıl saldı o kadın? her şeyi öğrendi adam, bastı gitti. tamam adam belki sapık, belki kral katili ama sözünün eri. 

baelish'in ölümü gayet yerinde oldu. zaten 2-3 bölümdür gidiciydi. artık çevirdiği entrikalar king's landing'den duvara yol oldu. bir an lan arya gidiyor derken sansa baelish'e dönünce kahkaha attım. o sahneyi kendi kendime konuşarak, kah gülerek kah baelish'e söverek seyrettim. mükemmeldi. tabii bran kardeşimizin her şeyi görmesi baelish'in planları bozdu. 

40 yıl düşünsem duvarın eritileceği aklıma gelmezdi. büyük şok oldu benim için. tormund ve beric'e ne oldu çok merak ediyorum. son sezonun 6 bölümünde de savaş görmek istiyorum. 

bence en güzel sahne jon'un hem jon olmadığını hem de piç olmadığını öğrendiğimiz sahne oldu. tamam hepimiz jon'un rhaegar targaryen ve lyanna stark'ın oğlu olduğunu biliyorduk ama adamın kadını kaçırdığını ve tecavüz ettiğini, bu yolla da jon'un doğduğunu ve piç olduğunu sanıyorduk. işin aslı öyle değilmiş. artık önümüzdeki sezon ortamlarda aegon targaryen ismiyle hava atmasını bekliyoruz. bu arada jon daha targaryen olduğunu öğrenemeden daenerys'le yatağa girdi. hayırlı işler abimiz. 

theon kardeşimiz de üstünden o pısırıklığı attı gibi. onun o ezik halleri uyuz ediyordu beni. ablasını ne şekilde kurtarır bilinmez ama bir yerden başlaması güzel oldu.


_______________________________________________________

uzun inceleme (karakterlere tek tek bakış)

  jamie 'nin gözümde yükselen değeri bu bölümde zirve yapmıştır. sonunda cersei'ye siktiri çekti. ancak önümüzdeki bölümlerde bran'la karşılaşacaklar gibi gözüküyor. bran'ın onu affedeceğini düşünüyorum ya da bunu kimseyle paylaşmayacak. bran son derece bilge birine dönüştü ve eminim onun sakat kalmasına sebep olan kişiyi de izlemiştir. jamie'nin verdiği sınavları ve değişimini görmüştür. 

 bran 'ınsa görüden başka bir gücü var mı bilemiyoruz ancak night king gibi büyülü bir varlığa konsept olarak denk bir lord of light muhabbetleri bir de bran var büyü olarak. birinden biri night king'e karşı avantaj elde edicek. bence. kitapları okumadım ama bir prensten bahsediliyor lord of light ile ilgili, belki de o kişi kimse odur avantaj olacak kişi. ancak bran'la ilgili kendime ait bir teorim var, kimse akıl etti mi yazdı mı bilmiyorum ama bran hodoru kontrol edebilmişti hayvanların yanısıra. ya bir ejderhayı, zombi olanı kontrol etmeyi denerse? ya da bir white walkerı? brandon the builder bir buz ejderhası ile duvarı inşa etti diye efsaneler vardı ve hodorun durumu gibi branın zamanı kontrol edebilen veya bükebilen bir durumu var. geçmişi değiştirdi hodor'u hodor yaparak. neden duvarı da benzer mantıkla buz ejderhasını kontrol ederek inşa edemesin? yani orda birşeyler var sanki tam emin olamasam da. bana göre böyle zaman bükmeli olayların olduğu ve yazarın bu tarz cilveleri sevdiği bir kurguda göz ardı edilemeyecek bir tesadüf. 

 theon her zamanki theon, son 2 sezondur birşeyler yapmaya çalışıyor ama adam ebesininkini tersten gördü sonuçta her seferinde ya tırsıyor, ya bok ediyor. benim tahminim ya yara'yı kurtarırken ölecek ya da yara ile arasını düzeltip duygu yüklü abi kardeş sahnesi ile yara ölcek. oraya gidip onu kurtarması pek mümkün gözükmüyor. ama bence yara ölecek çünkü theon tam bir survivor, hayatta kalmayı başarıyor.

 theon hakkında edit:  euron essos'da olacağı için theon yarayı kurtarmaya gittiğinde demir adaları boş bulacak. bu da cersei'nin planını ortaya çıkartacaktır. theon theonluk yapmazsa tabii. çok da mantıklı kesin böyle olur. 


 lord baelish dizide en sevdiğim tiplemelerden biriydi ve duvarın gerisindeki bran'a süikast ile başlayan her olay onun planları, entrikalarıydı. ben sansa'yı da kandırdığına emindim açıkçası, en çok o sahnede ters köşe oldum. tam bir gizli villaindı, herşeyi başlattığı hançer arya'cığımın elideyken kendisinin sonu oldu, rip. gerçekten baş karakterlerden birisi daha diziye veda etti. demek istediğim tek şey, ben baelish'in bran'ı öldürmesini veya denemesini beklerdim. adam herşeyi görüyorum diyor açıktan açığa birde gelip chaos is a ladder iması yapıyor. sen zeki adamsın belli değil mi bran yumurtlayacak her yaptığını, kur bir örümcek ağı, çıkar bran'ı aradan. ama yapmadı, tekrar rip. 

 sansa ve arya winterfell'i çekip çevireceklerini kanıtladılar. bu birlik beraberlik duygusuyla winterfelldeki lordları da etkileyeceklerdir. sonuçta jon targaryen olduğuna göre yeri king's landing olacak ve winterfell onlara emanet olacak. biri tam bir stark birisi yarı stark yarı tully. bunların sırtı yere gelmez bu şekilde giderlerse. 

 jon snow a.k.a. aegon targaryen , henüz gerçeğin farkında olmasa da demir tahtın gerçek veliahtı. dany bunu öğrenince neler olur kestirmek zor ama benim tahminim, jon'un zaten çok yönetimde gözü yok dany'e sadakatini sunmakla kalmadı bir de aşk yeşerdi aralarında. karı koca yönetirler artık iki targaryen. 

 aynı şeyleri dany içinde söyledim zaten ama bu kadın hala benim favorim. kuzeydeki ordu ne kadar korkutucu olsa da dany başaracaktır. mereen'i aldığı bölüm westeros'u da alır demiştim ve hala eminim. taht senin, westerostaki en cesur, dürüst, güçlü adam senin, ejderhalar senin. kartlarını doğru oyna birkaç yüzbin iskelet bile seni durduramaz. canım dany. seviyorum seni. başka bir dünyadan sana diz çökerim kraliçem. al ejderhalarını gel türkiyeye, yakılacak yerleri ben gösteririm sana... neyse konu dışına çıkmayalım.

 tyrion neler karıştırıyor anlamadım. ne oldu orada? hamile olduğunu öğrendi sonra şak geldiler ve tamamen kurmaca bir planla geldiler. bunu bilen tahmin eden paylaşmaktan çekinmesin. ne yani, cersei bildiğin ikna oldum hadi gidelim mi dedi? tyrion da inandı mı? hamilesin çocuğun için yap mı dedi? ne olmuş olabilir de tyrion ikna olmuş, beraber dönmüş olabilirler. burası biraz ilginç. tyrion kendi güçük gölgesi dev şampiyon, naptın orda? lord varys de ilginçti. hiç repliği yoktu sanırım bu bölümde. neler geçiyor aklından çüksüz örümceğimizin kimbilir.. 


 söylemeden edemeyeceğim cersei ne kadar kötü bür kraliçe olduğunu bir kez daha gösterdi. tüm halkın kalemini kırdı. tehdit gerçek, neyin peşindesin belli değil. açık açık kendi ölümünü imzaladı. cersei bu kadar zekisin nasıl bir plan bu? epic fail. 

 dizinin son sahnesinde şok oldum, benjen stark duvarın büyülü olduğunu kendisinin geçemeyeceğini söylemişti zamanında, o sebeple ben duvarda bir süre savaş olur bir süre sonra bir yolu bulunur duvar aşılır diye bekliyordum. ejderha yıktı duvarı direk oha dedim. zaman bu sezonki gibi ışınlanmalı geçerse, gelecek sezon ilk bölüm winterfell düşebilir bile. night kingin altında bir ejderha var, şu qyburn'in yaptığı crossbowdan valyra çeliği veya ejderha camı bir okla ölmesi gerekiyor mantıken. dany için geçerli olan sürekli söyledikleri bir oka bakar muhabbeti night king için de geçerli. o yüzden en azından altında ejderha olduğu anlaşıldıktan sonra öyle gidip sağı solu yıkmayacaktır eminim. bu kadar dev bir ordu nasıl yokedilecek onunla ilgilide düşüncem şu; white walker ölünce kaldırdığı zombiler de ölüyor, bu iş bran'da veya lord of light efsanelerindeki o prens mi peygamber mi neyse onda bitiyor. night king düştüğü an ordu da düşecek. 

 edit not: bu mountain beni çok rahatsız ediyor. kesin birinin sonunu getirecek bu adam. en iyi ihtimalle hound olabilir, ya da tyrion gibi çok daha sevilen baş kahramanlardan biri olabilir. olmasın pls.
_______________________________________________________çok dehşet'ül vahşet bir ejderhaya dönüşmüş valla eskisinden daha karizma buldum ben. night king bu işi biliyor azizim. adamın dokunuşları "hayat" veriyor. 
_______________________________________________________

son olarak petyr baelish ölümüne takılanlar olmuş. bence o zavallı hale bürünmesi oldukça normal. psikolojik olarak baktığımızda, sürekli pis işlerin peşinde koşan, her zaman başarılı olmuş, istediğini alan ve hayatı şerefsizlikle geçmiş biri. böyle bir kumpas ile karşılaşınca ne yapacağını şaşırıyor. kendi derinlerindeki baelish ortaya çıkıyor. korkak ve pislik. acınası ve yalaka. başına böyle bir şey geleceğini hiç tahmin edemedi. bran'nin yeteneklerini tahmin edemedi. hak ettiği şekilde öldü. bence gayet makul bir sahneydi.

3 yorum

 1. nazarımda, got serisinin oberyn martell'den sonra gelen en büyük ikinci kaybıdır.
  zaten cersei ve yardakçılarını da bu bölümde öldürselerdi eğer, dizi iyice dany ve aegon'nun aşklarını konu alan ikinci sınıf bir pembe diziye ya da kötü adamlara karşı dünya barışı için mücadele veren targaryenlerin maceralarını anlatan üçüncü sınıf hollywood filmlerine dönecekti. gerçi son 2 - 3 sezondur bu çizgide ilerliyor diyebiliriz.nerde "chaos is a ladder", nerde "sansa, i beg you". oberyn karakteri gibi bu karakteri de pisi pisine harcadılar.

  YanıtlaSil
 2. viserion canavar olmus amk bu ne

  YanıtlaSil
 3. Her biri alanında uzman, mesleğinin etik değerlerine saygılı, danışanlarının sağlıklı

  ve güvenli şekilde
  kilo vermesini sağlayan diyet uzmanı ve diyetisyenler ile birlikte kişiye özel beslenme danışmanlığı ve diyetisyen hizmetleri.
  https://www.diyetuzmani.com.tr/

  YanıtlaSil

Latest Instagrams

© kavurur. Design by FCD.