15 Ağustos 2017 Salı

Game of Thrones 7. Sezon 5. Bölüm


7x5'in nedendir bilinmez bana bir önceki ruhsuz bölümden katbekat daha güzel geldi. game of thrones kitaplarını çok sevdiğimden mi bilinmez; fakat sonucu belli olan bir savaşa ve görsel efektten doyacağım bir görüntüye hikaye akışını anlatan bir görüntüyü (ve bölümü)tercih ederim. ki bu da öyle oldu.

daenerys ve çetesi 


savaşı kazandıktan sonra lannister ordusundaki vasıfsızları kendi safına katmak istemesi hem görece mantıklı hem boş bir hareketti. onlar sana korkuyla bağlı 200-300 adam. sana savaşta sağlayacakları fayda meeh. diyorsan ki ben benimle savaşanlara bir şans verdiğimi göstermek istiyorum. e o da olmadı ablacım. ya diz çökün ya da dracarys yani işin sonu. nasıl seçenek sunmak bu anlamadık. şehirleri yakıp kül etmeden sadece savaş alanında ejderhalarını kullan. buna laf eden yok da astığım astık moduna biraz ara versen; ya da hepsini yaksan da çizgin belli olsun. benden söylemesi. 


ayrıca şu neredeyse nadir savaş kaybeden altın miğferlerin altında öyle sıska, fakir perişaan lannister askerlerini görünce bunlar da insanmış be dedim. öyle bir sunma harikasıydı ki adamların ordusu. sanırsın ki hepsi birer hound. ama öyle değilmiş işte işin rengi. peruk düştü gerisi malum :d 

kings landing
savaştan perişan halde eve gelip soyunmaya fırsat bulamadan kardeşinin karşısına çıkan koca yürekli jaime. eyyy jaime. ulan doğru ellerde (:d) nasıl işe yarar olurdun sen. kibrine söz geçiremeyen bir kahpenin yanında eridin gittin be. bir de o kahpe yenilmesine rağmen hâlâ: doğru zamanı bulunca saldıracağız bu sarı çiyana falan diyor. bebeğimiz için diyor. ulan dizinin başında en az insan sayısına sahip olan ailelerden biriydiniz. bu kadın doğura doğura küçük lannister ordusu yarattı ya. (gerçi doğanlar da pek yaşamıyor ama neyse)


jaime ve cersei'nin bu kadar yakınlaşması ve bağlarının kopmasının imkansızlaştırılmaya çalışılması (evet ondan ); fekat öte yandan bu savaşın kaybedeninin ölümle belirlenecek olması beynimi yakıyor. daenerys'in ölmesini bi nebze hiç bir çaresi kalmazsa ejderhalarıyla saldırırken ayarlayabilirsiniz. ona tamamım; ama cersei gibi ilahlaştırıp tüm gücü verdiğiniz bir insan ne savaş alanında ölebilir. ne biri tarafından öldürülebilir (hain suikast girişimiylen) , ne bir zehir vs. falan. öyle büyük bir infial yaratması ve öyle bir plot twist olması lazım ki insanlar bunu yesin. önceden yazılmış bazı şeyler var; ama şimdilik daha yazmayayım. gittikçe uzayacak yoksa

eyy jon snow kardeşim
ya sen kimsin ya !? ciddi soruyorum be ne adammışsın sen. yürrü be!! ehem neyse.. her boka at koştur. dragonstone mu lazım. çılgın kral'ın evladına git, diz çökme, taş iste, versin. iki günde kendine aşık et kız gözleriyle seni soysun. senden akıl istesin, yapma dediğini yapsın, yanıcam diye düşünürken ejderha elini yalasın. (kokmuş da olabilir. bilemiyorum yeani) bu bahsettiğin ölüler ordusuna hiç bir insan evladı inanmıyor bize kanıt getir desinler. ben giderim de. yine çılgın kız'ın bakışları ve yutkunması altında turnayı gözünden vur. -gerçi jorah ilk gördüğünde anladı sizin sevişeceğinizi :d jorah varken o kız sana yar olmaz söylemesi- 

yani bu adam ne be kardeşim. her şeye parmak kaldıran sınıfın en çalışkanı gibi. gerçi hak vermek lazım. bir insan değer verdikleri uğruna canını verdikten sonra (eğer bunun gibi geri gelirse) korkacak hiç bir şeyi kalmaz. tüm kuzey arkanda, yürüyedur kısa adam :d 
winterfell
serçebarnak kadar kendini zeki sanan bir insan evladı var mı şu koca diyarda ? tormund giantsbane aklıma geliyor başka da yok :d şaka bi yana bu adamın ölümünü nedense yakın hissediyorum. okuduğum bir şey yok. sezonun bitmesine 2 bölüm, dizinin bitmesine bu hariç 1 sezon kalmışken bazı karakterlerin ani ölümlerini görebiliriz. ki bence serçeparmak bunlardan biri. arya'yla sansa'nın arasını açmaya çalıştığını kim nasıl arya'ya anlatır bilinmez; fakat bildiğim tek şey arya'nın bu olayı çakıp yeterince kudurduktan sonra serçeparmağa "no more clever plans" diyerek sipleyeceği (a.k.a. saplayacağı). her karakterin ölümü sevdiğinin elinden olacak klişelerine başlayacaklarsa sansa da öldürebilir de sen bu değilsin asoiaf.


ve final sahnesi. hilkat garibelerinin göç düzeninde duvarın ötesine yelken açması. oldukça sinematik, etkileyici, heyecanlandırıcı hele de ekibinizde 2 piç, 1 insan azmanı, 1 verem atlatmış platonik ve 2 brotherhood üyesi varsa tadından yenmeyecek bir oluşum. 

fakat bildiğim bir şey var ki bu diziye bu kadar muhteşemlik bu kadar muhteşemliğe de bu dizide yaşamak fazla. tüm ekibin geri döneceğini düşünecek kadar pembe hayalleriniz varsa lütfen radyonuzun sesini kısın. duyacaklarınız hoşunuza gitmeyebilir. 

-bu görevden bir white walkerla dönme ihtimalleri %90, zaten alamazlarsa jon o başarısızlıkla bulana kadar tek de olsa gezer. çünkü başka yolu yok. bunun farkında

-hepsinin sağ salim bir şekilde dönme ihtimali %0.01. evrenin en acımasız, duygusuz ve ölmek nedir bilmeyen düşmanına karşı zaiyat vermeden dönmek.. üzgünüm ama bu serinin mantığı bu değil. seri bi kenara ayrıca mantıklı olan da bu değil.

-birilerinin ölmesi gerektiği konusunda karar kıldıysak kimin ölmesi gerektiği veya senaristlerin kimin ölümünde karar kıldığı, kimin ölümünün, geride kalanları üzebileceği ve mücadelelerinde farklı yollar çizmeye götürebileceğini düşünebiliriz ? 

-hound ilk kez doğru olduğuna inandığı bir amaç için çabalarken ölebilir mi ?


-beric dondarrion ve thoros of myr yaklaşmakta olan büyük savaştan önce, çıktıkları son görevlerini tamamladıktan (ışığın tanrısına olan görevleri biterse) ölebilirler mi ?

-soğan şövalyesi veya jorah mormont, biri kuzeydeki kral diğeri ejderha kraliçesi için ve gerekirse verdikleri emirler doğrultusunda ölmeye hazır. ikisinden biri veya her ikisi de hikayede daha büyük bir payı olan birini (jon'u) kurtarmak için veya white walker'ı güvenle duvarın diğer tarafına götürmek için kendilerini feda edebilirler mi ?

-ikinci piçimiz uzun bir aradan sonra seçilmiş adam gibi hikayenin geçtiği dünyanın neredeyse en güneyinden bok aramaya en kuzeye gitti ? hikayede bir parçası var diye mi ? sonunu belirleyelim daha çok kafa kurcalamasın diye mi ? 


belki sadece 2 piç hayatta kalır :d kim bilir. 

ve belki de tüm ekibin başı kurtulamayacakları bir belaya girer ki sadece 7 kişi değiller. freefolktan onlarcası da kuzeye gidiyor. bu demektir ki bizi büyük bir ölüm kalım savaşı bekliyor. ve belki bundan kurtulabilecek şanslı azınlık da "bir mucize" tarafından kurtulabilir. kim bilir. artık ışığın tanrısı mı zühûr eder yoksa ışığın kendisi mi gelir. 6.bölüme yakışan ve bölümün sonu olacak bir sahne bekliyorum. bekleyeceğimize ve göreceğimize değmesi temennisiyle.


özet halinde bölümden notlarım şöyle :

yine bir hazırlık bölümüydü, çok fazla aksiyon beklemeyin ama duvarın ötesine geçen sağlam bir kadro kuruldu.

- bizim kraliçe babasına benzemeye başladı iyiye işaret değil
- robert'ın piçi kendi halinde bir çocukken rambo edasında bir dönüş yaptı
- arya ile sansa birbirlerine girmek üzereler ve tabi bunda littlefinger ın parmağı büyük
- bizim ejderhaların anası jon snow'a gönlünü kaptırdı diyebiliriz bir de drogon jon u tanıdı ve gözleri doldu. 
- hound her zamanki gibi karizma idi.
- cersei hamile bu yüzden jaime onu öldürmez gibi duruyor

bir sonraki bölümün sneak peek'inden izlenimler
- arya sansa yı gebertebilir gibi duruyor
- duvarın ötesinde ölülerle ciddi bir savaş var
- night king öbür bölümde görünecek

öbür bölüm de yine bir hazırlık bölümü gibi duruyor ama final fena olacak .


1 yorum

Latest Instagrams

© kavurur. Design by FCD.