26 Ağustos 2017 Cumartesi

Azor Ahai Teori II


Azor Ahai kehanetinin büyük kısmı gerek kitaplarda gerekse dizide yavaş yavaş ortaya çıkmıştı ancak kalan son ve en önemli kısım da netlik kazandı ve bence kehaneti hangi karakteri işaret ettiği, yani Azor Ahai’nin kim olduğu tamamen ortaya çıktı.

Azor Ahai Kimdir?

Uzun Gece’de yüzlerce yıl hiç gün ışığı görmeden doğup büyüyen nesillerin zamanında kendine bir kılıç dövmesiyle başladı her şey. Su verdiğinde parçalandı kılıç. Yılmadı. Bu kez daha uzun sürdü kılıcın dövülmesi. İlkinin yapımı 30 gün 30 gece; ikincisi ise 50 gün 50 gece devam etti ve nihayet bittiğinde bu kez bir aslana saplayarak onun kanıyla su vermek istedi; ama yine parçalandı kılıç. Üçüncü kez işe koyuldu ve yeni bir kılıç dövdü; bu kez 100 gün 100 gece sürdü yapımı. Bittiğinde, artık ne yapması gerektiğini biliyordu; eşini çağırdı; eşi itiraz etmedi, onun kalbinde soğuttu kılıcını, Nissa Nissa’ydı kadının adı. Ve kılıç alev alev yanıyordu nihayet; Işıkgetiren dediler adına ve taşıyan kişiye de Azor Ahai. Ötekilerle yani Akgezenlerle yapılan savaşta en önde yürüyen bir kahramandı artık Azor Ahai ve savaş kazanıldı, gece bitti, kış dindi.
Azor Ahai için şartları eksiksiz sağlayan yegâne isim Daenerys Targaryen oldu şu güne dek. Alevlerin içinden yanmadan çıkması, sevdiğini öldürmesi ve Işıkgetiren’i getirmesi şartları eksiksiz sağlayarak tanıma uydu. Khal Drogo’yu öldürme dediğinizi duyar gibiyim ama elbette burada kast edilen isteyerek öldürmek değil. Azor Ahai çaresiz kaldığı için öldürüyor Nissa Nissa’yı yani eşini. Daenerys de felç kalan ve acı çekerek ölecek olan Khal Drogo’yu bu acıyla baş başa bırakmamak için mecbur kalarak öldürmüştü hatırlarsanız. Zaten ejderhaları yumurtalarından çıkarması da Khal Drogo’nun cenaze ateşinde gerçekleşmişti.
Işıkgetiren’e gelirsek… Herkes Işıkgetiren’in alevli bir kılıç olmasını bekliyor çünkü kehanet böyle söylüyor. Peki kehaneti kehanet yapan şey nedir? Mecazlarla konuşmasıdır. Işıkgetiren pekala Drogon olabilir çünkü alev püsküren bir savaş aleti ve onu kullanabilen tek kişi Daenerys Targaryen.
Beric ve Thoros’un sürekli elinde gördüğümüz alevli kılıç ise tamamen bir yanılsama ve sihirle oluşturulabilen bir kılıç. Melisandre de aynısını Stannis için yapmıştı. Kılıç alevli görünüyordu ama Stannis tutabiliyordu çünkü aslında soğuktu ve yanmıyordu, alev diye görünenler de sirk cambazlarının oyunlarına benzeyen bir sihir oyunundan başka bir şey değildi. Kitaplardaki ilk Melisandre pov’unda Melisandre bu gibi basit oyunlarla Stannis’i ve çevresindekileri kandırabildiğini söylüyordu. Yani aradığımız gerçekten alev alev yanan bir kılıç değil, ateş çıkarabilen bir savaş aleti. Yani Drogon ve onu süren Daenerys.
Peki son bölümde ne oldu da kehanet tamamlandı?
Kılıcı dövdü ve soğutmak için suya soktu, ama kılıç paramparça oldu. Yeniden bir kılıç dövdü ve bu kez bir aslanın kalbinde soğutmak istedi ama kılıcı aslanın kalbine sapladığında kılıç yine parçalandı. Üçüncü kez kılıcı dövdüğünde artık ne yapması gerektiğini biliyordu. Eşini çağırdı, Nissa Nissa’yı, cesur ol ve seni her şeyden çok sevdiğimi unutma dedi, Nissa Nissa büyük bir cesaretle göğsünü açtı ve Azor Ahai kılıcı eşinin kalbine sapladı. Kılıç bu kez parçalanmadı. Eşinin kalbinde soğuttuğu kılıcıyla Akgezenlerle savaşa en önde gitti Azor Ahai ve alevli kılıcıyla tehlikeyi bitirdi, Uzun Gece bitti, kış sona erdi, bahar ve aydınlık geldi.
07×06’da Daenerys’in ejderhalarının en küçüğü olan Viserion’un Night King tarafından öldürüldüğünü gördük. Viserion mızrak darbesiyle suyun içine düştü ve öldü. Daha sonra Night King tarafından buz mavisi gözlerle diriltilmesi sürpriz oldu tabii.

İşte Azor Ahai’nin ilk kılıcının suya girdiğinde parçalanması Viserion’un ölümüydü.
Sırada ikinci kılıç Rhaegal var. Daenerys muhtemelen sezon finalinde Rhaegal ve Drogon’la King’s Landing’e gidecek ve burada Rhaegal Aslan’ın yani Lannisterlar’ın kalbine saplanacak, ancak Rhaegal da ölecek, ki Rhaegal’ın boş yere öleceğini sanmam, kesinlikle Cersei veya Jaime Lannister ikilisinden birinin sonu olacak bu sahne. Ama nihayetinde tıpkı kehanette olduğu gibi aslanın kalbine saplanan ikinci kılıç da paramparça olacak.

Nihayet sırada üçüncü kılıç var: Drogon. Azor Ahai Daenerys, Işıkgetiren kılıcı Drogon’la hem Westeros’u fethedecek hem de Night King ve Akgezenleri yenerek baharı getirecek ki son kitabın adı Bahar Rüyaları…
Bence kehanette belirsiz bir nokta kalmadı. Bundan sonrası tamamıyla Westeros’un lordlarına kalıyor. Birbirlerinden ve doğacak çocuklarından başka bir şey düşünmeyen Cersei – Jaime Lannister çiftini mi seçecekler yoksa yıllar önce ailesini katlettikleri ve sürgünde mülteci hayatına terk ettikleri halde geri dönüp, sahip olabileceği tek çocukları olan ejderhalarını diyarı ve insanları korumak için kullanan Daenerys Targaryen’i mi seçecekler?
Westeros’un Lordları daha önce defalarca birbirlerine ihanet etti, belki artık aynı isimlerle yola devam edilmemeli. Olenna Tyrell’a ve Yüksekbahçe’ye bağlı olduğu halde Lannisterlar’la anlaşan ve Menzil’i yani kendi vatanını yağmalayıp Olenna’nın ve adamlarının öldürülmesini izleyen Randyll Tarly eski kokuşmuş sistemi temsil ediyordu, o ve kendi gibi resmi tarihle büyüttüğü oğlu öldü. Beğenmediği diğer oğlu Samwell Tarly ise hala hayatta ve muhtemelen Daenerys onu Menzil Lordu ilan edecek. Demek istediğim Daenerys yeni bir dünya düzen kuruyor Essos’ta olduğu gibi haritaları ve rejimleri değiştiriyor Westeros’ta. Sekizinci sezon güzel gelişmelere gebe.

5 yorum

  1. azor ahai bence euron olucak hocam , sizin teoride mantikli ama euron olursa grmm sasirtma sansini kullanmis olur.ejderha borusu kullanir belkide

    YanıtlaSil
  2. ccc aegon targaryen ccc

    YanıtlaSil
  3. Güzel filime benziyor izlemek gerek. çok tşk

    YanıtlaSil

Latest Instagrams

© kavurur. Design by FCD.